زندگی کردن یا زنده بودن

 

درس های من از زندگی:

1- با هر دست بدی، با همون دست پس میگیری! اصلا هم ردخور نداشته و ندارد! بهش میگن «کارما»...

2- لزوما فرد پیروز یک رقابت، برترین فرد نیست! گاهی پیروزی یک نفر حاصل اختلاف و تفرقه بین سایر رقباست! اینو بیشتر توضیح خواهم داد.

3- مرغ همسایه اگه جوجه نباشه اون هم نهایتش همون مرغه! شاید مرغ های خودمون رو دست کم گرفتیم یا درست پرورش ندادیم! شایدم اصلا مرغ همسایه که غاز به نظرمون میاد، همون مرغ خودمونه که قبلا فراری اش دادیم خونه همسایه!!!

4- ویژگی های غیراکتسابی یک انسان، مثل محل تولد، زیبایی، ژن، زبان مادری، اسم و والدینش... اینها دراختیار فرد نبوده و نباید به خاطرش کسی رو سرزنش یا تحقیر کرد! به خدا ما ایرانی ها خیلی نژادپرستیم!

5- توی یادداشت قبلی از پول نوشتم؛ قرارداد خوبیه برای اینکه بشر دارای اختیار اما فاقد اختیار کنترل اختیارش (!) رو کنترل کنند! اما قرار هم نیست انسانیت رو از ما بگیره! دروغ میگه هرکسی که میگه پول اهمیتی براش نداره! پول همون خدای زمینی همه ی انسانهاست که شبانه روز می پرستندش!

6- اعتمادت رو هرگز 100% پای یک انسان دارای اختیار نریز! به قول یک ضرب المثل کرمانی: «آدم از ناحیه ای که خاطرجمعه ضربه میخوره»! بارها دیدم که اختیار انسان ها علیه نزدیک ترین افراد اطرافشون مورد سوءاستفاده واقع شده! اصلا از دوستت بیشتر از غریبه مراقبت کن؛ اون قلق ها و رازهات رو میدونه، و بدتر اینکه کلید در حریم وجودیت رو هم داره!

7- امروز از دوست داشتن و عشق بین دو نفر بیش از هر زمانی صحبت میشه و میشنویم و میگیم!!! شبکه های اشتباهی (مقصودم کاربرد غلط شبکه های اجتماعیه) به انتشار بیش از پیش این پیام ها کمک بسیاری کرده اند؛ اما به دلیل اینکه گفتن و نوشتن خیلی راحت تر از عمل کردنه، نتیجه اش مشخصه: دوست داشتن عملی به بیان کلامی خلاصه میشه و چون چرخش زبان یا تایپ کردن و نوشتن، هزینه خاصی نداره، مرتب بر تعداد ارتباطات دونفره هریک از طرفین این دوست داشتن های خالصانه (!!!) افزوده میشه! جوری که دیده شده یه آقاپسر یا یک دختر خانوم، برای یک مناسبت خاص مثل ولنتاین (!) برای اقلا سه تا عشق حقیقی و چندین عشق مجازی کادو و تبریک و ارادت و اخلاص تقدیم کرده! تهش هم که همه کات می کنن و برای بقیه دردسراش و چس ناله هاشون می مونه و بس!!! والله با این نوناشون!!!

 

حرکت اجتماعی بشر در عصر حاضر، در حالت خوش بینانه به سمت رفاه و لذت بیشتر از ناحیه ی ارتباطات اجتماعی پیش می رود و در حالت بدبینانه و کمی واقع بینانه تر، به سمت انحطاط ساده ترین قواعد ذاتی روابط فردی و اجتماعی! با اینکه در کشورهای عربی و شرقی، از فرهنگ غربی زیاد انتقاد می شود و نکوهیده محسوب می گردد، اما بیشترین آسیب های اجتماعی به جایگاه انسانیت و حقوق فردی در همین کشورهای سنتی و مقید رخ می دهند... تصور کنید که با توجه به نرخ بالای زاد و ولد در این کشورها، دنیا به زودی با انسان هایی بیگانه و متناقض با تعریف سیستمی خودشان اشباع خواهد شد! البته ویژگی جالب اغلب موجودات زنده، ازجمله انسان، این است که در هر شرایطی خودش را تطبیق می دهد تا زنده بماند!

دنیای آینده، پر از انسان های زنده و با عمر طولانی است که با وجود اینکه متوسط طول عمرشان بیش از هر نسل انسان دیگری در طول تاریخ خواهد بود، اما تعداد روزهایی که واقعا زندگی کرده اند کمتر از تمام انسان های طول تاریخ بشر است! زندگی روز به روز پیچیده تر میشه و به همون نسبت هم مفاهیم انسانی بیشتر و بیشتر قربانی رشد فناوری! میتونم صدسال آینده رو تصور کنم که انسان ها و رباتها به شکلی کاملا یکپارچه و بی احساس در کنار هم زنده اند و به خیال خودشان خوب هم زندگی می کنند! 120 سال هم کف زنده بودناشونه!!!

نکته بعدی که خیلی ها و به ویژه آقایون بهش اشراف دارند، این هست که زن ها همان قدر که ظریف و لطیف و زیبا به نظر می رسند، به همان اندازه هم برای همجنسان خودشان خطرناک و استرس آفرین و هزینه سازند! در اغلب موارد دیده شده که از اختلاف و دشمنی خانم ها، آقایان سود برده اند؛ بدون اینکه حتی تلاشی کرده باشند! اتحادی که آقایون در عمل دارند، خانم ها حتی در کلام هم ندارند! البته این یک چیز کلی است و قطعا استثنائاتی هم دارد!

اونی که اعتمادت رو زیر سوال میبره، شاید قبل تر از تو، خودش قابل اعتماد عمل نکرده! اونی که به تو گیر میده، حتما خودش گیر بدتری داره که میخواد با تضعیف تو و کوچک کردن تو، نقطه ضعفش به چشم نیاد! بیایید با توهین و تهمت زنی به بزرگان، به افراد کم ظرفیت اجازه بروز و مطرح شدن بیجا ندهیم! بارها دیدم که یک نفر برای بزرگ جلوه دادن خودش، سعی می کنه دیگران رو تحقیر کنه؛ نخیر! خورشید پشت ابر نمی مونه و بالاخره روزی هرکسی جایگاه و اندازه ی حقیقی اش رو نشون میده.

پول یک اصل مهم در زندگی است و گاهی دستیابی به موقعیت ها از کسی که پول ندارد دریغ می شود؛ عصر حاضر بیش از هر زمانی شاهد بی عدالتی ناشی از فقر است، چرا که بیش از هرزمانی زاد و ولدها خلاصه شده در خانواده های کم بضاعت و بی پول!!! کاش راهکاری ارایه می شد که پول برمبنای شایستگی های واقعی افراد توزیع می شد و کسی به خاطر پول که در اصل وجود خارجی نداره و یک قرارداد محسوب می شود، دچار ظلم و عقب ماندگی نمی شد. امروزه بارها و بارها شاهد معامله ی «شرافت» آدمها با پول و قراردادهای خیالی مشابه هستیم!

 

«دوستت دارم» رو نه فقط به کلام بگو، نه فقط بنویس؛ با یه کار کوچولو هم میتونی ثابتش کنی، مثل یه امتحان ساده ی عملی! این دلنشین تر و ماندگاره! اینکه هرکاری جز اون کار دونفره رو باهرکس دیگری بکنی و بعدش هم بگی فقط یکی رو دوست داری (به اصطلاح به یکی پا میدی)؛ نخیر! این خیانت پنهان شده پشت دوست داشتن است و بس!

 

دوست داشته شدن، واقعی ترین حس هر انسانی است که بی واسطه از کردار طرف مقابلش می گیرد!

 

/ 1 نظر / 50 بازدید
فاطمه

خیلی بار منفی ای داشت نوشتتون[نگران] متاسفانه شاید به خاطر حس و حالم و داستان جدیدی که شنیدم از زندگیه یکی از دوستام حس خیلی منفی ای گرفتم انشالله که ایام به کامتون باشه و ناخوشی هاش زودگذر[گل]