لـبـخـنـد

درود و سلام و وقت بخیر

امیدوارم هرکی میاد اینجا، لحظه به لحظه ی زندگیش شاد و سالم باشه و اونقدر خوشبخت بشه که دلش همیشه شیرین عسل باشه. دم عید هست و میدونم هرکس دل مشغولی های خودشو داره. برای سال جدید هم هر کسی برنامه ای تو ذهنش چیده... شاغل شدن، رشد معنوی، افزایش درآمد، ازدواج، دوستی های بیشتر، تغییر مکان، ادامه تحصیل، مهاجرت... امیدوارم تمام بهترین آرزوهای شما دوستای گلم تو سال جدید برآورده بشن؛ آمین.

هفته ای که گذشت، اتفاقات مختلفی رخ داد که مهم تریناش رو ثبت میکنم؛ روز شنبه خونه تخلیه شد که قبلاً گفتم. یه سری کارهای اداری جهت تسویه حساب و بانک و بنام زدن امکانات خونه رو انجام دادم که باوجود ازدحام زیاد در ادارات شکرخدا تا ظهر انجام شد. روز یکشنبه پیگیر یه سری امورات تو اداره ثبت بودم؛ متأسفانه هربار به اونجا گذرم میفته به چشم میبینم که افراد در حرف و عمل از رشوه دادن و پارتی بازی یاد میکنند؛ وقتی دقیق میشی میبینی که سیستم آشفته بروکراسی اداری، با همین بی نظمی و بی قانونی «به عمد» راه را برای اجحاف حقوق مردم باز گذاشته است. خدا کند روزی بیاید که ما اصلاح شویم و فارغ از هر آیین و ادعایی، اول از همه باوجدان باشیم؛ آمین.

یکشنبه صبح ترافیک شهر آزاردهنده بود و اگر مجبور نبودیم ترجیح میدادم بیرون نروم؛ نزدیکای ظهر توی همت شمالی یه باره یه راننده نوجوون بدون گواهینامه با یه پیکان سفید در حالی که به سرعت دنده عقب میرفت تا یه مسیری که اشتباه رفته بود رو اصلاح کنه، در شرایطی که به دلیل حرکت در جهت خلاف دید من و همراهم اصلاً متوجهش نشده بودیم، به ماشین من برخورد کرد و رخش خوشگلم مصدوم شد. یه پسر روستایی بنام رضا پشت فرمون بود که اهل کهمره سرخی بود و پدرش هم همراهش بود. هردوشون انسانهای بسیار ساده ای بودن. برای اینکه مشکلی بخاطر نداشتن گواهینامه براش پیش نیاد، توافق کردیم که عموش رو به عنوان راننده معرفی کنیم. تا عموش و پلیس اومدن و از صحنه خارج شدیم یک ساعت و نیمی شد. برگشتیم خونه بابا و قرار شد دوشنبه بریم بیمه؛ هم بیمه ماشین اون که مقصر بود، هم بیمه من مال شرکت بیمه ایران بود. خدا رو شکر تنها 4 روز قبل از انقضای بیمه اش به من زده بود؛ جالبه که سابقه تصادف قبلی هم داشت. خدا رحم کنه به نفرات بعدی؛ آمین.

دوشنبه و سه شنبه صبح کلاً به پیگیری تصادف و تعمیر ماشین گذشت و یه بخش از کار بیمه هم به دلیل ازدحام بیش از حد به بعد از عید موکول شد؛ از پارسال که به دلیل یه تصادف وحشتناک مجبور بودم مرتب پیگیر تعمیر ماشین باشم و حسابی به فوت و فن کار ماشین آشنا شدم، خیلی از کارهای ماشینو خودم انجام میدم. یکی از کارهایی که خوب یادش گرفتم صافکاری بدنه ماشین هست که این دفعه هم خودم انجامش دادم. البته تصادف آنچنان شدیدی نبود ولی برای همین کار بین 500 تا 700 هزار تومن دستمزد ازم میگرفتن. در همین بین، یه مشکل مکانیکی کوچولو هم توی ماشین پیدا شد که باز عمده ی کارش رو با راهنمایی گرفتن از چند نفر که وارد بودن انجام دادم. با اینکه زیاد دور درس و کتاب بودم ولی از همون بچگی از کارهای فنی هم خوشم میومد و از پسشون برمیام. امیدوارم خدا همیشه به هممون توان بده که از عهده کارهای خودمون بربیایم و تاجای ممکن منتی سرمون نباشه؛ آمین.

چهارشنبه و پنجشنبه به خرید عید، گذران اوقات تنهایی در کاشونه، نقشه برداری از زمین خونه، نت گردی، ثبت نام در سامانه جذب، آب دادن به باغچه ها، رسیدگی به تز دانشجویان ارشد، اصلاح و تأیید پروف دو تا از مقاله ها و گشت و گذار در شهر گذشت. دیروز پسرعموم زنگ زد و ازم خواست استاد راهنمای پروژه اش باشم؛ ارشد سراسری دانشگاه شیراز میخونه و قهرمان ورزشی هم هست. آخر هفته آینده هم مراسم عقدش هست. ماشالله تو همه زمینه ها اکتیو و بااستعداد عمل میکنه. بهش قول دادم تو فیلمبرداری مراسمشون کمک بدم. ازش خوشم میاد؛ در کنار فامیل و همخون بودن، انرژی مثبت زیادی به آدم میده و مصداق این هست که میگن درخت هرچه پربارتر، افتاده تر. خوشبختی اون و همه جوونای پاک این سرزمین آرزوی قلبیمه؛ آمین.

امروز صبح، بااینکه دیشب دیروقت خوابیده بودم، زودی پاشدم دوش گرفتم و رفتم سمت خونه قصردشت که بهش میگم «کاشونه». یه سری وسایل و زیرانداز و خوراکی هم باخودم برده بودم. هوا زیاد سرد نبود و ترجیح دادم توی حیاط بشینم. دلیل اینکه رفتم اونجا این بود که از اداره برق قرار بود بیان بازدید کنتور و یحتمل تعویض اون با این کنتورهای دیجیتال جدید. جای همه رو خالی کردم؛ هوا که به دلیل واقع شدن اون مکان در وسط باغات وسیع شیراز ملس بود، پرنده های متنوعی هم که روی درخت ها نشسته بودن حسابی چهچهه میزدن؛ کلی خدا رو شکر کردم. خیلی زود طوفان شروع شد و رفتم داخل خونه. طبقه دومش رو بیشتر دوس دارم؛ همونجا توی یکی از اتاقها نشستم و یه کم کارهای فنی انجام دادم. بعدش رفتم به باغچه ها سرکشی کردم؛ درخت بزرگ انجیر که هنوز انجیرهای پارسال هم اون بالاهاش هست جوونه زده و اولین نشونه بهار رو با خودش آورده؛ دوتا درخت ازگیل هنوز تو خواب زمستونی هستن؛ امیدوارم ثمر بدن. چهار تا درخت پرتقال و نارنگی هم هستن که دارن کم کم بهار رو حس میکنن؛ در کنار اینها، توی هر کدوم از باغچه ها یه بوته  پرپشت گل یاس هست که تا حدود پنج متر قد کشیدن و دور تا دور حیاط رو احاطه کردن؛ دلم میخواد زودی گل بدن تا بوی عطر مست کنندشون بپیچه تو فضای خونه. به همشون سرکشی کردم و خوب آبشون دادم. درخت دیگه ای که مشابه این بوته های یاس قد کشیده و فضای بالای سر حوض رو پوشش داده انگور هست که کاملاً در خواب ناز به سر میبره. ازونجایی که تابستون برنامه تخریب و بازسازی این خونه رو داریم و باغچه کاملاً برداشته میشه، از الان دغدغه ام اینه که با این درختها چه کنم؟! خصوصاً که همشون حسابی ریشه دووندن و انتقالشون راحت نیست.

مأموران اداره برق بدقولی کردن و نیومدن و یحتمل کارشون رو موکول کنن به بعد عید. فقط پستچی اومد که نامه های اداره ثبت رو بده به همسایه ها و جالبه در ما رو زد و تصادفاً یه نفر خونه بود تا جوابشو بده! تاظهر موندم و بعدش حوصلم سررفت برگشتم خونه بابا. به داداش سعیدم مرخصی ندادن و مجبورشون کردن برن توی کمپ ستاد استقبال نوروزی شهر تهران فعالیت کنن. دلم براش تنگ شده؛ اگر نیومد، یحتمل هفته دوم عید میرم پیشش. امیدوارم همه جوونایی که سربازن این ایام رو به راحتی و سلامت بگذرونن؛ آمین.

یکی از اتفاقات چند سال اخیر توسعه ی دانشگاه های دولتی و غیردولتی در سطح استان فارس هست؛ شاید کمتر کسی باور کنه که استان فارس که به لحاظ تعداد دانشجو و تحصیلکرده دانشگاهی در سطح کل دانشگاه های کشور از استان های سرآمد به حساب میاد تا قبل از تأسیس دانشگاه صنعتی شیراز که هنوز هم کامل نشده، فقط و فقط یک دانشگاه دولتی بنام شیراز (پهلوی) داشته که قدمتش به چندین دهه قبل برمیگرده! محرومیت استان که تعمد هم توش دیده میشه، ظلمی است که گریبان مردم این شهر رو گرفته و امیدوارم روزی برسه که برای یه لحظه هم شده عدالت رو به معنای واقعیش تجربه کنیم؛ آمین.

به عنوان یادبودی، هرکسی این نوشته رو میخونه باید یه لطیفه خنده دار به شکل کامنت بذاره؛ البته دقت کنین که اینجا خونواده نشسته نیشخند.

انشالله که لـبـخـنـد هرگز از لبتون جدا نشه؛ آمین.

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست آشنا

استاد شیر آرزو میکنم خدای مهربون تمام اون گفته های ارزشمندتون را برآورده کنن و آمین.[لبخند] این دعا هاتون و آمین هاتون خیلی ناز بود و چون با یه خلوص نیت پاک همراه بود دلنشینه. [دست][گل] و یه آفرین به خدا جون به خاطر خلق کردن موجوداتی به این نازی،ممنونم خدا جون گل.[گل][گل][بغل]

دوست آشنا

سلام سارای نازم،خوبیدگلم؟[ماچ][بغل][گل] سارا آقای شوهر موفق شدن .......... گردن کلفت رو پیدا کنن؟همه اش دعا میکنم از غیب فرا برسه یه منجی[نیشخند][چشمک]. .......... من که فکر کنم به تاریخ پیوست،نمیخام بدبین باشم اما بعد از کلی دوندگی و گرفتن یه نامه از دانشگاه از آقای ............. خبری نیست،مطمئنا ایشون هم مثل همون های بود که قبلا واسه تون تعریف کرده بودم.من که نشستم و منتظر ظهور آقای .......... هستم.[زبان][گریه] دعا کن حداقل بعد از عید بیان. اما سارا همچنان با آقای شوهر مصمم باشید و پیگیر که ........ پیدا میشه امیدتون به خدا جون باشه من که هنوز هم منتظرم .[منتظر][پلک][لبخند][فرشته] اید اون ............ شد خود خداجون .آمین[لبخند] (ببخشید آقای شیر اینجا گذاشتم اون ور نشد،معذرت )

دوست آشنا

خواهش میکنم جناب شیر عزیز[گل] پس کلی خوش بحال گنجشک ها شده نوش جونشون.[نیشخند][خنده]البته تو این مورد که من کم و بیش میدونم ازگیل یه سال ثمرش خیلی خوبه و سال بعد خیلی کم میشه . [چشمک] امیدوارم که مثل بابام به درخت آب ندید آخه در عرض ده دقیقه چیزی در حدود23 -25 درخت رو آب میدن و همیشه با مادر مهربان تو این مورد درگیرن.

دوست آشنا

ممنونم از دعاتون آقای شیر،آمین[تایید] فلسفه ............ رو مگه نمیدونید .خدا خیر بده به خالقش..............دستش درد نکنه.به من که کلی کمک کرد.[نیشخند][چشمک] خدا جون حافظ و نگهدار تمام خالقین عزیز باشه.

ن.حسینی

سلام[لبخند] معلم:سعید! دو تا حیوان دوزیست نام ببر. سعید: قورباغه و برادرش. [نیشخند] از غضنفر ميپرسن ماه عسل خوش گذشت؟ ميگه خيلي. ميگن پس چرا عروس گريه ميكنه؟ ميگه آخه يادم رفته بود ببرمش ![خنده] اصفهانيه توي مسابقه ي رالي مسافر سوار مي كنه[خنده] مادره به بچش ميگه : مي دونم موهاي خواهرت رو كشيدي شيطونه گولت زد.بچه هم ميگه :آره ولي لگدي كه تو دلش زدم ابتكار خودم بود!!! [خنده][نیشخند][چشمک]

ن.حسینی

سلام دوست اشنای مهربونم[قلب]مرسی از اظهار لطفت خانم گل[گل] انشالله همیشه لحظاتت پر باشه از اتفاقات خوب و همیشه سالم باشی و موفق[گل]شما از کجا فهمیدی که من این روزا پر خوری می کنم[نیشخند]اخه بابامم یه سفر زیارتی بودن و از 2 شنبه که برگشته بساط خوراکیای رنگاوارنگ خونمون مهیاست جای شما خالی[قلب]انگار از 1 هفته قبل رفتیم استقبال عید[خوشمزه][چشمک]

ن.حسینی

میدونم[نگران]ولی اخه همشونم خوشمزن نمیشه ازشون دل کند[خوشمزه] من که تعارف زدم در خونمون به رو همه بازه تشریف بیارین خوشحال میشیم [چشمک] البته شمام که شیرازی... [خنده] حیف که راه دوره [زبان][چشمک][گل]

ن.حسینی

ای که وگفتی یعنی چه!!! خوب من همچنان میگم هر وقت بیاین درخدمتیم. فک کنم منظورم متوجه نشدین [نیشخند] اخه شیرازیا به اینکه راحت طلبن مشهورن دیگه [زبان]البته یادم نبود با هواپیما میتونین بیاین[چشمک] البته باید پی جان به جان افرین تسلیم شدنم بزنین به بدن[خنده] شوخی کردم [چشمک] بازم میگم بی تعارف واقعا خوشحال میشم هم خودم و هم خونوادم[لبخند][چشمک]

ن.حسینی

البته یه چی رو یادم رفته بود شما بر خلاف اون چیزایی که ما شنیدیم در مورد شیرازیا کاملا عکسشین[گاوچران] من بیشتر جنبه ی مزاح گفتم البته تعارفم مز اح نبودا[خنده] شمام که مث این استادا هی میخواین گیر بدین[اضطراب][نگران][چشمک][نیشخند]

ملیحه

سلام وقت شما هم بخیر آمین واسه همه آرزوها و دعاها[گل] آفرین استاد[دست] الان همین طوری رفتم تو فکر این که چه جوری شیر طلایی عمل صافکاری رو انجام داده[رویا] کارهای فنی رو خیلی دوست دارم،خیلییی [نیشخند] غضنفر به تاکسی میگه آقا چند میگیری منو برسونی به راه آهن؟ راننده میگه3000 تومن. غضنفر میپرسه واسه چمدونام چند میگیری؟ راننده میگه :هیچی غضنفر میگه پس چمدونام رو ببر من هم اومدم. کلاغه قار قار میکنه.میگه کلاغه؟ میگم پ نه پ الاغه به چند زبون بین المللی صحبت میکنه [نیشخند] [گاوچران][گل]