مـــســـت

شـــیــراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم       عیبش مکن که خال رخ هــفــت کشور است

«حافظ شیرازی»

این هفته هفتمین هفته ساله و این هم هفتاد و هفتمین پست ســرای امــیـــــد. هــفــت در فرهنگ ایرانی عدد مقدس یا خاصی به حساب میاد: لینک 1 ، لینک 2 ، لینک 3 ... همچنین این هفته بنام «شـــیــراز» هست که از همینجا به تمام همشهریان خونگرم و باصفای خودم تبریک میگم. پانزدهم اردیبهشت ماه هر سال «روز شـــیــراز» نامیده شده است.

آخر ای باد صبا بویی اگر می آری          سوی شـــیــراز گذر کن که مرا یار آنجاست

«سعدی شیرازی»

 

این دو تا عکس رو خودم از آبشار دشتک که تو پست دو تا قبلتری معرفیش کردم گرفتم:

 

از ابتدای هفته در نقاط مختلفی از شهر به گشت و گذار پرداختیم. کوچه باغی های بلوار چمران و نیایش و همینطور باغ جنت نخستین مواردش بودند. عصر یکشنبه «باغ دلگشا» بودیم که عطر بهارش مستمون کرده بود:

                 

صبح دوشنبه مهمترین گام در مسیر نوسازی کاشونه به لطف خدا سپری شد؛ انشالله که بتونیم به زودی کار ساخت رو آغاز کنیم. با صحبت هایی که داشتیم، درخت های حیاط پس از تخریب منزل به باغچه حیاط منزل جدید داییم منتقل میشن.

سه شنبه روز به یادماندنی برایم رقم خورد و دوستانی که پیش از این و یا درحال حاضر دانشجوی بنده بودند، محبت و لطف خودشان را با ارسال تبریک ابراز داشتند که همینجا مجدداً از همگی سپاسگزاری میکنم و برای تمام دانشگاهی های عزیز آرزوی موفقیت و سلامت دارم.

روز چهارشنبه اینجا خوندم که نوازنده و مدرس برتر موسیقی ایران گفته: «تمام ایرانی‌ها دوست دارند شیرازی باشند». عصرش رفتم کف حیاط  کاشونه  فرش انداختم، دراز کشیدم و چشم دوختم به آسمون خدا؛ عطر هوای بهاری و فضای اونجا اونقدر مستم کرد که حس کردم روی زمین نیستم.

امروز از اول صبح زدیم بیرون و خانوادگی رفتیم میمند. الان فصل گل و گلاب گیری این شهر هست و اینطور که من دیدم تا آخر هفته آینده اگر گذرتون به اونجا بیفته خیلی صفا داره. میمند شهر تاریخی و سرسبزی است که در 95 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده و به شهر گل و گلاب و عرقیات و عسل و انگور معروفه. خانه کعبه را با گلابی که از گلهای این خطه تهیه میشه شستشو میدن. البته از الان به بعد هوای اون منطقه گرم هست؛ این هم یه سری از عکسهاش:

           

 

انسان غرورش را خیلی دوست دارد،
اگر داشته باشد،
آن را از او نگیرید...
حتی به امانت نبرید...
ضربه ای هم نزنیدش،
... چه رسد به شکستن یا له کردن!
آدمی غرورش را خیلی زیاد، شاید بیشتر از تمام داشته هایش، دوست می دارد؛
حالا ببین اگر خودش،
غرورش را به خاطر تو نادیده بگیرد،

چه قدر دوستت دارد!

 

همیشه میگی: «این نیز بگذرد...» اما ای کاش از جای دیگری بگذرد و همش از روی ما نگذرد... نیشخند

بگذریم.

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فقط من!

سلام غرورتون اگر خوب جایی میل شکستن کرده ،ملامتش نمیشه کرد... شتریه که در خونه همه میشینه[نیشخند] روز شیراز مبارک[گل] عکس هندونه تزئینیه یا هنر شماست؟...ایده خیلی قشنگیه [لبخند] برای جوون موفق و تحصیلکرده ایرونی آرزوی خوشبختی دارم[لبخند]

احسان

آقای دکتر یک کاری میکنی زندگی رو ول کنم بیام شیراز.امیدوارم تندرست وموفق باشید.

احسان

آقای دکتر یک کاری میکنی زندگی رو ول کنم بیام شیراز.امیدوارم تندرست وموفق باشید.

سارا (سایبان عشق)

خوب منم منظورم صرفا این هندونه ی توی عکس نبود! تمام هندونه هایی که قراره شما میلشون کنید رو گفتم! همشون شیرین باشن و سرخ و عالی [لبخند] راستی یادم رفت هفته ی شهرمون رو تبریک بگم. خداییش همیشه شیرازمونو عشقه [قلب] اردیبهشت شیراز که بی نظیره. دوستان علاقه مند اگر موقعیتش رو دارن واقعا از دستش ندن. بهار نارنج و مستی و ...

rzshirdel

7777777777777777777777777777777777 این هم کلی هفت درجهت بیشتر هفت بارون شدن این پست!!!!!! دلم هندونه کشید کاکو[خوشمزه]

rzshirdel

دیگه اینجو شیرازه کاکو.. دنیا را بی خیال. لحظه را دریاب

نغمه

وای چه شیراز شیرازی راه انداختن اینجا[خوشمزه][نیشخند] یعنی میگی ماههایی که شیرازی نیستیم چکار کنیم[سوال][نیشخند][عینک][گاوچران][گل]

ســـــیــــــمــــــیـــــــنـــــــ

دکـــــیـــــ یـــــ دونـــــهـــــ ایـــــ ... ایـــــنـــــ روحـــــیـــــتـــــ قـــــابـــــلـــــ تـــــقـــــدیـــــرهـــــ

دریا

دلم از برای تو می زنه لک٬زودی بیو دوری یت رخته رو زخم من نمک٬ زودی بیو داغ دوریت تو دلم یگ آتشی کرده بپا اگه می خی که بشه دلم خنک٬ زودی بیو هرچه قاصد دنبال تو فرسیدم تو نومدی بعد از ای هم قاصد من قاصدک٬ زودی بیو کوشکک و دشتو و جبذر دنبالت من اومدم روزینم نشد بجز فحش و کتک٬ زودی بیو مث کفتر لب بون نشستی دل دل میکنی بعد عمری عاشقی نکن تو شک٬ زودی بیو می دونم که دل تو دنبال هیچکه ی دیگه نیست کردم امتحان تو زدم محک٬ زودی بیو لا به لای درتون گاهی نگاهی می کنی هی مث گربه برام نکش سرک٬ زودی بیو لب حوض خونمون هی میشنم تا خود صب می زنم صدای تو با نی لبک٬ زودی بیو نگو شاید که دیگه خیلی اَ عمرا باقیه تا نمردیم نرفتی به درک٬ زودی بیو با سلام. این شعر با لهجه محلی یکی از شهرهای استان فارسه. شاید خوندنش واسه سایر هم وطنان سخت باشه ولی شما به احتمال زیاد بتونین بخونیدش. یه عاشقانه ی با نمک وخنده داره. همیشه به این مرزو بوم می بالم.باهزار آرزوی خوب برای شما.

اسما

عکس های زیبایی بود منو به یاد عظمت و بزرگی خدا انداختین مرسی